Choose one of the ready-made models
Choose an individual sauna set
bg
Your Sauna

Bathhouse for Your body and spirit

“Whole body, healthy spirit!” the wisdom of the Latvian people, which reflects the essence of the sauna, is so important to Latvians. Made in Latvia, ecological barrel baths and tubs in Your yard.

Your Bathhouse makes ecological baths for everybody’s needs and preferences by adapting each of its components to the common sauna functionality without forgetting the elegant look of the sauna.

500

ready projects

SAUNA RENT

Sauna rent

Sauna on wagon

Rent a sauna for six persons for your perfect holiday, celebration or anniversary, delivered straight to Your back yard.

ikona_nomai1

6 .pers

ikona_nomai2

30 min.

Barrel-type sauna with all the benefits of a traditional sauna. Enjoy both as dry or wet sauna. Sauna is suited for 6 people at a time and it heats up in 30 minutes. Wood furnace with rocks, water tank on the chimney, two 2-meter shelves, piggins and thermometer.

Serviss

How is Your Sauna made ?

Every nuance and detail is important in the process of creating a sauna – paying attention to the wishes and needs of the new sauna owner, it is possible to turn the vision into your ideal sauna in your yard.

 • 01
  Professional team
  Only professionals in our field, such as Your Sauna team, can provide professional-level solutions.
 • 02
  High quality materials
  High quality timber is used in the construction of the bathhouse, which is processed with professional tools and equipment.
 • 03
  Time and accuracy
  When ordering a sauna, the exact time of the sale and the deadline for the effective execution of the project are determined.
 • 04
  Warranty
  When ordering a sauna, we guarantee the functionality of the selected model and its compliance with the original design.
 • 05
  Individual approach
  Each bathhouse is unique - each of them is an individual solution, understanding the sauna's adaptation to the environment, needs, opportunities and requirements.
 • 06
  Manufacturing and installation
  In the final stage of the construction of the sauna, we ensure its delivery and free installation anywhere in Latvia..
Materials

In sauna used materials

In the construction of the sauna, natural and healthy wood is used, which emphasizes the positive qualities of the sauna.

Thermo tree
  Highly resistant to humidity and temperature fluctuations.
Conifers
  Do not putrefy or crack. Used for bath barrel making.
Aspen
  Do not heat up or burn. Used for both sauna pits and roof shingles.
Black alder
  Waterproof and long-lasting. Used for sauna pits.

Your sauna construction

Complete development of one sauna takes 2 to 5 weeks, starting from the sauna project plan to the ready-to-install sauna.

01
Project plan
02
Preparation of materials
03
Sauna construction
04
Fitting
05
Delivery
06
Installation
Shop

Available saunas

Blog

Apvienojot kvalitatīvākos lapegles kokmateriālus, aprīkojumu un prasmīgākos meistarus, TavaPirts.lv rada izcilu relaksācijas pieredzi, ko vari baudīt gan vienatnē, gan kopā ar saviem mīļajiem. TavaPirts.lv ražotais āra pirts kubls būs daudz efektīvāks risinājums kā parastais koka kubls, dēļ tā, ka kubla baseins, kas ražots no stikla šķiedras, būs krietni ilgmūžīgāks. Lapegles koksne ir smaga, blīva un […]

Read more

Latviešiem pirts rituāli  jau izsenis ir bijuši ļoti īpaši, arī mūsdienās veselības un gara spodrinātāju netrūkst, kas ar lielu entuziasmu un vēlmi dodas izbaudīt pirts priekus. Pirtī iešanas tradīcijas ir daudz aprunātas arī tautasdziesmās. Lai pēc pirts apmeklējuma būtu možs prāts, nevis galvas reiboņi, kārtīgi jāpapēta, vai pirts ir uzbūvēta un tiek lietota pareizi. Pirts […]

Read more

Pirts izmantošanas liecības meklējamas jau senos laikos. Par to liecina arheoloģiskie izrakumi, kuros atrastas speciālas konstrukcijas, kas liecina, ka pirts radītā miesas un gara tīrība tautām meklējama un radusies jau ļoti sen. Pirtis, sevišķi koka, ir izturīgas un spēj saglabāties pat gadsimtiem ilgi, protams, ja par pirti tiek nestas regulāras rūpes, pirti uzkopjot. Pirts uzturēšana […]

Read more

Reti kurš aizdomāsies, ka savas pirts būvniecība ir viena no vislabākajām investīcijām, kādu vien varētu iedomāties. Katram no mums ir viens aktīvs, par ko vienmēr jārūpējas un kas ir stūrakmens pilnvērtīgai dzīvei. Kas tas ir? Tā ir veselība. Kaut pirtis un pirts rituāli tiek popularizēti kā sporta un izklaides pasākumi, tomēr tie savu slavu ieguvuši […]

Read more

Virtualais konstruktors

Didnt find what you were looking for?

Go to

Virtual constructor

Virtualais konstruktors

Virtual constructor